תפריט נגישות

סמ"ר רוני נלוס ז"ל

רוני נלוס
בן 22 בנפלו
בן אביבה וצבי
נולד ברחובות
בכ"ו בכסלו תשי"ג, 14/12/1952
שרת בחיל השריון חט' 7, גד' 82
נפל בעת מילוי תפקידו
בי"ג באייר תשל"ד, 2/5/1974
מקום נפילה: חרמון
באזור רמת הגולן
מקום קבורה: תל אביב - קרית שאול

קורות חיים

בן צבי ואביבה. נולד ביום כ"ו בכסלו תשי"ג (14.12.1952) ברחובות. הוריו גרו אז בנס-ציונה וכעבור ארבע שנים העתיקו את מגוריהם ליפו. רוני התחיל את לימודיו היסודיים בבית-הספר 'ויצמן' שביפו, ובכיתה ב' עבר לבית-הספר 'שבטי ישראל'. היה תלמיד טוב וילד פעיל בכל תחומי העשייה בבית-הספר. את ארבע שנות לימודיו התיכוניים עשה בבית-הספר התיכון-עירוני ו' שבתל-אביב. כיוון שנתברך בתבונת-כפיים. בחר במגמה של לבורנטים-תעשייה. גם כאן נתגלה כתלמיד חרוץ, אהוד על מוריו ועל חבריו לספסל-הלימודים. רוני היה חבר תנועת 'הנוער העובד והלומד' בקבוצת 'העמלים בקן ציהתל"י. השתתף בפעולות-ספורט ובטיולים ברחבי-הארץ.

משחק הכדורגל היה מענפי-הספורט האהובים עליו ביותר, הוא קשר קשרים הדוקים עם כמה חברים, שאהב לשחק אתם, ולא ניתקם גם לאחר גיוסם ופיזורם בחילות צה"ל. בסוף מאי 1971 הגיע מועד כניסתו לשירות סדיר. לאחר אימון בסיסי הופנה רוני לבית-הספר לשריון ועבר בהצלחה קורס-מש"קים. מכאן היתה הדרך פתוחה לקורס מפקדי-טנקים, שבסיומו זכה לציון גבוה. הוא עשה את שירותו בצה"ל כמפקד-טנק, עלה מדרגת רב"ט לסמל וכאשר הומלץ לקבל דרגת סמל-ראשון, נרשמה בטופס ההמלצה הערה זו: "החייל מגלה יזמה בתפקידו, ממושמע ומבצע את תפקידו ביעילות."

הדרגה סמל-ראשון כבר הוענקה לו בעיצומה של מלחמת יום-הכיפורים. רטרואקטיבית לתאריך 6.10.1973 בעת המלחמה היה רוני מוצב עם גדודו בצפון והוא נטל חלק בקרבות המרים, אשר התנהלו בחזית זו. רוני הצליח לעבור מלחמה זו ללא-פגע. רוני עמד להשתחרר מן השירות הסדיר ביום 18.5.1974, שלטונות צה"ל הכינו את תעודת-השחרור שלו, ובה דברי-הערכה: "מפקד טוב ומקצועי, ממושמע ועושה מעל למוטל עליו. נוח לחבריו ונוח כמפקד לחייליו." ואולם, הוא לא זכה לקבל תעודה זו לידיו. מלחמת ההתשה עדיין התנהלה כגבול הצפון. רוני הוצב עם הטנק שלו בקרבת החרמון. לילה אחד תקף כוח-קומנדו סורי את חניון הטנקים בבזוקות, רוני היה מפקד-הטנק הראשון והיחיד שנכנס לפעולה והשיב אש. הוא ירה מחסנית תחמושת של המקלע שעל הצריח לעבר התוקפים וירד להביא תחמושת נוספת. ואז, כאשר היה מעט חשוף, פגעו בו שני כדורים קטלניים, והוא נפל לתוך פנים הטנק. שעתים נאבק רוני על חייו, אך המוות הכריעו. כך נפל בקרב על החרמון ביום י"ג באייר תשל"ד (2.5.1974).

הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין שבקרית-שאול. השאיר אחריו הורים ואח. שר-הביטחון כתב למשפחה השכולה: "רוני ז"ל שירת בחיל-השריון, הוא היה חייל מסור וחבר נאמן. רוני היה אהוד על כל מי שהכירו."

הופק במערכת "גלעד-לזכרם", באמצעות חב' תבונה בע"מ (054-6700799)
בניית אתרים: לוגו חברת תבונה