תפריט נגישות

סגן יורם לצטר ז"ל

יורם לצטר
בן 21 בנפלו
בן עליזה ויצחק
נולד בחולון
בז' באב תשי"ב, 29/7/1952
שרת בחיל השריון
יחידה: חט' 14, גד' 184
התגייס ב-26.10.1970
נפל בקרב
בי"א בתשרי תשל"ד, 7/10/1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: החווה הסינית
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: תל אביב - קרית שאול
הותיר: אב, אם ואח
בעל עיטור העוז

קורות חיים

יורם, בן עליזה (מרגוט) ויצחק (קורט), נולד ביום ז' באב תשי"ב (29.7.1952) בחולון. הוא למד בבית-הספר היסודי על-שם חנקין ואחרי-כן המשיך בלימודיו בבית-הספר התיכון העירוני "תיכון-חדש" בחולון. יורם היה תלמיד חרוץ ושקדן, מעמיק ומתמיד, הרבה במעשי התנדבות, סייע לחולים בבתי-חולים והשתתף במבצע של הושטת עזרה לתלמידים החלשים בבית-הספר. מנהלו כתב עליו, שהייתה בו "מזיגה של מקורות, של תרבות ושל ערכים שספג בבית הוריו ושל צבר שנתחנך בישראל, ונשם אוויר מולדת חופשי.

נער גאה, זקוף-קומה, עליז ומאושר". יורם נמנה עם חניכי הגדנ"ע והשתלם בקורס מ"כים. חובב ספורט היה ונלהב לג'ודו. הוא ניחן בחוש טכני ובחוש אמנותי, אהב לצייר והקדיש מזמנו הפנוי גם לצילום יורם היה חברותי וקל להתיידד, נוח לבריות וקשה לכעוס, מתחשב בזולת ואינו שומר טינה. אולם מעולם לא היסס לומר את שבליבו, אפילו היו הדברים קשים ומעיקים, שכן הגון היה ורגיש מאוד לעוולות. הוא היה עקשן וידע לעמוד על דעתו. רציני בגישתו לחיים, נמרץ, נועז ואמיץ לב. היה בו ביטחון עצמי אך לא הייתה בו שחצנות, ועל הכל הייתה בו אהבת סדר ודייקנות.

יורם גויס לצה"ל בסוף אוקטובר 1970 והוצב לחיל השריון. בטירונות היה חניך מצטיין. לאחר הטירונות השתלם בקורס מ"כים חרמ"ש ובקורס קציני חי"ר. מפקדו מספר עליו, שהיה "קצין מוכשר ומצליח, ואהוד מאוד על פקודיו ועל מפקדיו. בעל יזמה ובעל רצון עז להצליח בתפקידו. הוא היה צנוע מאוד ושימש דוגמה אישית למופת. הוא הרבה לחייך ומעולם לא נשמעה טרוניה מפיו". חברו מספר עליו שהיה "מפקד תקיף שדרש הרבה מחייליו ומעצמו. הוא היה קצין מסור וממושמע, בעל ידע מקצועי רב ובעל יכולת רבה". פקודיו מספרים כי "היה לו מבט חם, עז ודואג, ובמבטו זה הקנה לחייליו ביטחון ואומץ". מפקדיו העניקו לו את "אות השירות המבצעי" והוא התכונן להצטרף למשרתים בצבא הקבע. במכתביו, שהקפיד לשלוח הביתה, מיעט לכתוב על הקורות אותו בצבא ולא סיפר על האימונים המפרכים ועל תנאי השדה הלא-נוחים.

ביום י"א בתשרי תשל"ד (7.10.1973), על ציר "לכסיקון" כביש תעלת סואץ, צפונית ל"חווה הסינית", נפל יורם בקרב. הוא יצא לסייר על כביש התעלה, והנגמ"ש עליו פיקד נכנס למארב אויב. לאחר קרב נואש וממושך נפגע יורם ונפל. על גילוי גבורה במילוי תפקידו הקרבי, תוך חירוף נפש, הוענק לו "עיטור העוז". וזה תיאור המעשה: "עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים שימש סגן יורם לצטר ז"ל כמ"מ חרמ"ש. ב-6 באוקטובר 1973, בשעות אחר הצהריים, יצא עם נגמ"ש לחלץ נפגעים. בגמר פעולת החילוץ הצטרף לכוח, שיצא בליל 7 באוקטובר למשימת לחימה באזור "החווה הסינית". סמוך לשעה אחת אחר חצות נפגע הנגמ"ש של סגן יורם לצטר ז"ל. לאחר חילוץ האנשים מהנגמ"ש שלו ארגן את אנשיו ופקד עליהם בלחימה מהקרקע מול אויב עדיף. מרבית אנשיו נפגעו, אך הוא עצמו סירב למלט נפשו מהאזור המכותר והמשיך להילחם באומץ ובגבורה עד שנפגע ונפל". תחילה נחשב כנעדר. לימים זוהתה גופתו והוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בקרית-שאול.

השאיר אחריו אב, אם ואח. יחידתו הוציאה לאור חוברת לזכר חלליה ויורם בתוכם; בעיתון חיילי ישראל "במחנה" ובעיתון הערב "ידיעות אחרונות" פורסמו רשימות עליו.

בניית אתרים: