תפריט נגישות

סמל אלכסנדר (סנדר) יגר ז"ל

אלכסנדר יגר
בן 35 בנפלו
בן רגינה ומנחם-מנדל
נולד בצ'כיה
בכ"א בחשוון תרפ"ד, 31/10/1923
התגורר בחולון
התגייס ב-1950
נפל בעת מילוי תפקידו
בי"ד באב תשי"ח, 31/7/1958
מקום קבורה: תל אביב - קרית שאול
הותיר: אישה ושני ילדים

קורות חיים

אלכסנדר, בן רגינה ומנחם­מנדל, נולד בקוסוסקה­פוליאנה שבאזור הרי הקרפטים בצ'כיה, בכ"א בחשוון תרפ"ד (31.10.1923). הוא התחנך בכפר הולדתו, ובתום לימודי החובה, פנה ללימודי מקצוע החייטות.

בחודש אפריל 1944, עת חג הפסח, נלקחו אלכסנדר ומשפחתו, יחד עם כל יהודי האזור, למחנות עבודה, ומשם ­ למחנות ההשמדה באושוויץ ובבירקנאו. ממשפחתו של אלכסנדר, הוריו ותשעת ילדיהם, שרדו רק הוא, אחיו שמואל ושתי אחיותיו, בת­שבע ושושנה.

עם השחרור מהמחנות, החל מסע העלייה ארצה, דרך אוסטריה ואיטליה ובאוניית המעפילים "פלמ"ח". אלכסנדר, שהיה כבר נשוי (מאז ינואר 1946) לא הורשה להיכנס לארץ, ובמשך כשנה וחצי הוחזק במחנות העקורים בקפריסין.

רק בחודש מאי 1947 הותרה כניסתו לישראל. עם הגיעו ארצה, אלכסנדר גויס לצבא והשתתף בקרבות בלטרון.

אלכסנדר נישא לפנינה והיה אביהם של צבי ורות. בשנתו הראשונה בארץ זכה לצעוד במצעד יום העצמאות הראשון של מדינת ישראל, ובני משפחתו זוכרים את עבודות החייטות שעשה אז, כיצד תפר בגדים לילדים ואף לרעייתו. הוא היה אדם נפלא, יפה­תואר, נעים הליכות ובעל ידי זהב. בבית הדירות בו התגורר עם משפחתו בחולון, טיפח גינה לתפארת.

לאחר שחרורו מהצבא, בחודש ספטמבר 1949, התגייס אלכסנדר לשירות בתי הסוהר. תחילה שירת בבית הסוהר השרון (אז ­ תל מונד); משם עבר לאיילון (רמלה), שם שירת בתור אלחוטאי.

ביום רביעי, י"ג באב תשי"ח (31.7.1958), אלכסנדר נשלח לבית הסוהר שטה לצרכי מילוי מקום. באותו לילה גורלי פרץ מרד שאורגן על ידי קבוצת אסירים ערביים, שבראשה עמד אחמד עותמאן הידוע בכינויו "העיתונאי". במתקפת הבריחה נהרגו שני סוהרים בידי המורדים ­ אלכסנדר, ושבח יוסף; שלושה סוהרים נפצעו קל, 66 אסירים הצליחו להימלט ו­11 נהרגו.

אלכסנדר היה בן 35 במותו. הותיר אישה, בן ובת, שתי אחיות ואח. הוא הובא למנוחת עולם בבית העלמין בקריית שאול, תל אביב.

לאחר מותו, הונצח אלכסנדר בספריית בית הסוהר איילון, שהפכה לשמש לימים בתור מועדון הסגל.

באמצע שנות התשעים, ביוזמתו ותיווכו של מנהל בית הסוהר שטה דאז, קוים טקס הנצחה לאלכסנדר בבית הכלא בו נרצח.

בניית אתרים: