תפריט נגישות

סגן אריה בילקיס ז"ל

אריה בילקיס
בן 22 בנפלו
בן יהודית ועוזיאל
נולד בחולון
בי' בתשרי תשל"ה, 26/9/1974
התגורר בחולון
שרת בחיל שלישות
יחידה: מחוז לכיש 385
התגייס ב-יולי 1992
נפל בעת שירותו
בכ"ג באב תשנ"ו, 8/8/1996
מקום נפילה: צומת אמציה
מקום קבורה: חולון
חלקה: 8, שורה: 4, קבר: 5.
הותיר: הורים, אחות-אילנית וסבתא

קורות חיים

בן יהודית ועוזיאל. נולד בחולון ביום הכיפורים, י' בתשרי תשל"ה (26.9.1974). אח צעיר לאילנית. אריה החל את לימודיו בבית-הספר היסודי "נאות שושנים" בחולון, בחטיבת הביניים למד במכינה המרכזית לישיבות של "בני עקיבא" "גבעת שמואל" ומשם המשיך לישיבה התיכונית הטכנולוגית "קרית נוער" בירושלים, בה למד במגמת מכניקה. את זמנו הפנוי חילק אריה בין פעילות חברתית ענפה בתנועת הנוער "בני עקיבא" לבין התנדבות בקהילה בסיוע לנזקקים, ביקור חולים וסיעוד קשישים.

אריה התגייס לצה"ל במחצית יולי 1992. לאחר שעבר אימוני טירונות, התקבל לעתודה הטכנולוגית ושירותו נדחה לשנתיים, לשם המשך לימודיו ב"קרית הנוער" לתואר הנדסאי מכונות ובמגמת משנה של בקרה ואוטומציה. עם תום לימודיו חזר לשירות וביוני 1994 הצטרף אריה לחיל האוויר ושירת במקצועו כהנדסאי מכונות. בחודשים אלה השתתף בשורה של השתלמויות מקצועיות במסגרת תפקידו והוסמך לביצוע אל-הרס. במקביל, גמלה בלבו ההחלטה לצאת לקורס קצינים והוא החל במבדקי התאמה וראיונות להגשמת רצונו. ביחידתו התקשו לוותר עליו וביקשו שימשיך בעבודתו כהנדסאי וידחה את יציאתו לקצונה למועד מאוחר יותר, אולם אריה עמד על דעתו ושאף להגשים את חלומו להפוך לקצין במהירות האפשרית.

ביולי 1995 יצא לקורס קצינים בסיסי וסיים בציונים גבוהים ובהצלחה מרובה את הקורס לקציני שלישות.

באפריל 1996 מונה אריה לתפקיד קצין קישור נפת אשדוד בפיקוד העורף והוצב במחנה לכיש. לאחר קליטתו ביחידה, כתב עליו מפקדו בהערכה התקופתית: "קצין חדש, בעל יכולת ומוטיבציה למלא תפקידו בצורה טובה מאוד". המפקדת הישירה שלו, סיפרה: "מהיכרותי האישית עמו אני יודעת שהוא בחור אחראי מאוד, יסודי, אהוב על מפקדיו, פקודיו ואף על אנשי המילואים עמם הוא נמצא בקשר".

בימים האחרונים לחייו היה אריה עסוק במשנה מרץ בארגון יום ספורט של חיל השלישות. כחובב ספורט נלהב בעצמו, השקיע את מיטב כוחותיו בריכוז יום זה.

אריה נפל בעת מילוי תפקידו, ביום כ"ג באב תשנ"ו (8.8.1996). הוא נהרג בתאונת דרכים שאירעה בצומת אמציה, כשעשה דרכו מבסיסו לישיבת הכנה בפיקוד העורף, לקראת יום הספורט היחידתי. בן עשרים ושתיים היה בנופלו. הובא למנוחות בבית העלמין הצבאי בחולון. הותיר אחריו הורים, אחות וסבתא. לאחר מותו הועלה אריה לדרגת סגן.

מפקד היחידה כתב למשפחתו: "אריה שירת במחוז כקצין קישור נפת אשדוד מזה כארבעה חודשים. ביצע את תפקידו במקצועיות, אחריות ומסירות רבה. במהלך שירותו במחוז התגלה אריה כאדם וכקצין אינטליגנטי, מוכשר, ממושמע, צנוע ונעים הליכות, אהוב מאוד על חבריו ופקודיו, ביניהם מאות חיילי מילואים, נכון לעזור ולסייע בכל בעיה".

משפחתו הנציחה את זכרו בתרומת לוח לספירת העומר, ספרי קודש, חומשים, מחזורים וסידורים על שמו לבית הכנסת "היכל רפאל" בחולון, מקום בו נהג להתפלל.

שמו הונצח גם בחדר ההנצחה ב"קרית הנוער", שם למד והתחנך אריה, ובהקמת קרן גמילות חסדים על שמו, המסייעת לתלמידים נזקקים לסיים את לימודיהם.

בניית אתרים: